Fortsett til innholdet. | Gå til navigasjonen


Du er her: Forside Transport Biodrivstoff Senterpartiet, Ap og SV stemmer for regjeringens forslag

Senterpartiet, Ap og SV stemmer for regjeringens forslag

av Olav Andreas Opdal 26.Nov.2009 - 11:50

I dagens behandling av biodieselsaken i stortinget redgjorde Per Olaf Lundteigen for hans og Senterpartiets syn på biodieselavgiften. Forslaget fra regjeringen på biodiesel er dårlig ifølge Lundteigen, men han sa i finansdebatten i dag at han vil stemme for forslaget siden han ikke ønsker en regjering utgått fra Høyre.

Også Senterpartiets Per Olav Lundteigen stemte for regjerings avgiftsforslag. Men fra talerstolen beklaget han at budjsettprosessen ikke gjør det mulig for ham å stemme mot.

Per Olaf Lundteigen (SP) brukte i stortinget lang tid på å begrunne hvorfor han og resten av SP vil stemme for forslaget lagt frem av regjeringen.

Også alle SVs representanter stemmer for forslaget. Arbeiderpartiets representanter har også snakket for avgift i dag. Jens Stoltenberg holder fast på sitt. Dermed er det klart at alle regjeringspartiene står bak forslaget om biodieselavgift. Det var et stort oppmøte av representanter for biobransjen på galleriet i Stortinget når saken ble behandlet, og Gøril L. Andreassen i ZERO har fulgt finansdebatten hele dagen fra galleriet.



Flere nyheter om bioavgiftssaken :

Fakta:

Drivstoff produsert med utgangspunkt i fornybart materiale blir ofte kalt biodrivstoff. Dette er drivstoff fremstilt av fornybare råstoff. Det betyr at den samme mengden CO2 som blir frigjort ved forbrenning bindes opp igjen når planten vokser opp igjen. Slike drivstoff inngår derfor i naturens naturlige karbonkretsløp og bidrar derfor ikke til drivhuseffekten på samme måte som fossile drivstoff gjør, der man slipper ut mer CO2 enn naturen er i stand til å binde opp.



NYHETER OM BIODRIVSTOFF

Transnovakonferansen 2012 og søkerseminar

Onsdag 9. mai vil Transnova holde en heldagskonferanse på Rica Hell Hotel ved Trondheim Lufthavn Værnes. Konferansen vil fokusere på inno (...) 13.Mar.2012
Read more..

Bilutstilling og prøvekjøring under Zerokonferansen

ZERO har invitert norske bilforhandlere til å stille ut sine elbiler, ladbare hybrider og hydrogenbiler under Zerokonferansen 21.-22.novemb (...) 14.Nov.2011
Read more..

Freder avgiftsfritakene for fornybare drivstoff og elbiler frem til 2015

Det er et gjennombrudd at Regjeringen freder avgiftsfritaket for fornybare drivstoff og elbiler i alle fall frem til 2015. Men dette er for (...) 06.Okt.2011
Read more..

Andreas Mikkelsen vant årets Zero Rally

Team Andreas, med Andreas Mikkelsen og Andreas Nergaard (bildet), vant årets Zero Rally med elbilen Tesla Roadster i klassen for elbil tour (...) 09.Jun.2011
Read more..

Side-alternativer
Personlige verktøy