Fra torsdag 1. juli kan passasjerene på linje 144, kjøre ekspress fra Lommedalen til Oslo i biogassbuss for første gang. Dette er en av linjene med flest passasjerer, og biogassbussene skal kjøre som ekspressbusser i rushtiden morgen og ettermiddag.
Ruters eiere, som på åpningen var representert ved fylkesordfører Nils Aage Jegstad og Jøran Kallmyr, byråd for miljø og samferdsel i Oslo, er begge svært fornøyd med at biogassbussene er satt inn i rutetrafikken. Det er et viktig bidrag til å redusere utslippene lokalt, og begge understrekte viktigheten av at nye og miljøvennlige busser vil gjøre det enda mer attraktivt å reise kollektivt. I Osloregionen kommer godt over halvparten av klimagassutslippene fra veitransport, og andelen er økende.
Ruter har som ambisjon å fase ut bruk av fossil energi i løpet av en 10-års periode. Busstrafikken skal i stedet benytte biodrivstoff eller andre klimanøytrale energikilder.
ZEROs politikkansvarlig på transport, Gøril L. Andreassen, synes det er svært positivt at Ruter kjører busser på biogass. - For å løse klimaproblemet må vi bytte ut dagens fossile drivstoff med klimavennlige drivstoff, som for eksempel biogass. Dette gjelder selvsagt også for busser, sier Gøril L. Andreassen.
Denne biogassbussen har betydelig mindre utslipp i nærmiljøet i forhold til de mest miljøvennlige dieseldrevne kjøretøyer. Bussene oppfyller de strenge utslippskravene som skal gjelde fra 2012. Biogass er renset metangass som produseres av kloakkslam og biologisk behandlet matavfall. Biogass gir store reduksjoner i klimagassutslipp.
Energigjenvinningsetaten og Vann - og avløpsetaten i Oslo kommune har ansvaret for å produsere biogassen. Denne gassen fraktes fra i hovedsak Nedre Bekkelaget renseanlegg, til en nyopprettet fyllstasjon på busstasjonen i Lommedalen.
Det er det polske firmaet Solaris Bus & Coach S.A. som produserer busstypen Solaris Urbino 15 LE CNG.