Einar Håndlykken, daglig leder i miljøstiftelsen ZERO, er skuffet over avgjørelsen.
– Det er flaut for regjeringen. Det er Stortingsvalg i 2013, noe som gjør at dagens utsettelse i praksis betyr at man overlater beslutningen til et nytt Storting. De sier i realiteten fra seg hele saken, sier Håndlykken.
ZERO påpekte allerede i 2006 at det var en svært dårlig ide å ikke kreve rensing fra dag en, påpeker Håndlykken. Historien viser, dessverre, at vi fikk rett. Når ikke selskapene har et tidspress på seg for å få renseanlegget på plass, tar ting svært lang tid. Konsekvensen må nå bli at man ikke gir tillatelse til at gasskraftverket kan være i drift fra 2014, da utslippstillatelsen går ut, frem til man har et renseanlegg på plass.
Kristin Halvorsen uttalte i 2005 etter at Soria Moria ble lagt frem at gasskraftkampen i Norge var over. Da lovet regjeringen å rense Kårstø så raskt som mulig, og senest innen 2009. Kårstø ble i revidert nasjonalbudsjett for 2009 utsatt på ubestemt tid.
I forbindelse med inngåelsen av Mongstad (høsten 2006) lovet regjeringen gjennom den såkalte gjennomføringsavtalen følgende:
- Testsenter Monstad skulle stå ferdig i 2010.
Status: Blir ferdig i 2011.
- Utslippene fra Testsenter Mongstad skulle deponeres.
Status: Det ble skrinlagt av regjeringen høsten 2008, anlegget slipper nå ut 100 000 tonn CO2 årlig.
- Fullskalaanlegget på Mongstad skulle stå ferdig i 2014.
Status: Fullskalaanlegget vil nå, etter at regjeringen har utsatt investeringsbeslutningen til 2014, ikke stå ferdig før i 2017-2018, 11-12 år etter at avtalen er inngått.
- Man skulle se på rensing av hele raffineriet på Mongstad.
Status: Slik det ligger an blir fangstanlegget omtrent halvparten så stort som planlagt, og man renser kun gasskraftverket.
– Når de må utsette alle prosjektene etter så mange års utredning, er det noe som har gått alvorlig galt, sier Håndlykken. Nå går mange millioner tonn CO2 opp i atmostfæren uten at det hadde behøvd å gjøre det. I tillegg mister Norge lederrollen internasjonalt, og bidrar til en forsinkelse av teknologien på verdensbasis, sier han.
Mer informasjon
Mongstad: Handler om
2012, ikke 2014
. ZERO bakgrunnsak om Mongstad CCS saken
Mediaoppslag
Månelandingen på Mongstad utsettes. NRK 1.mai
– En miljøpolitisk skandale. NRK 1.mai
Kraftige reaksjoner etter Mongstad-utsettelse. NTB/Dn.no